מאמרים לפי נושאים

בית אבות

ציוד רפואי לבתי אבות

בתי אבות הינם מוסדות בהם מתגוררת אוכלוסיה בגיל  הזהב, ומשום כך, הם חייבים להיות מותאמים לאורח חייהם.  אוכלוסייה זאת זקוקה לציוד רפואי מיוחד שנועד לצרכיהם ולטיפול בהם. הנהלת בתי האבות דואגת, אם כן, שציוד חשוב, נדרש ומגוון יעמוד לרשות הצוות המטפל ולרווחת הדיירים. ניתן להבחין בציוד מגוון שנועד למשימות ולמטרות שונות. חלקו לטיפול, אחר לתנועה והעברה, כזה שנועד לישיבה ושכיבה, לשיקום וכדומה. בבתי אבות רבים ניתן למצוא מחלקות שנועדו למגורים של מבוגרים עצמאיים, מחלקות שנועדו לתשושי נפש ולזקנים אשר יש צורך בהשגחה רפואית עליהם. קיים ציוד שמתאים למחלקה ספציפית ואחר שיש צורך בו בכל  המחלקות גם יחד.

מיטות סיעודיות – מיטות שנועדו לדיירים אשר נזקקים להשגחה וחלקן כולל גם מזרנים מיוחדים למניעת פצעי לחץ. קיים מגוון של מיטות ולחלקן יש לוחות פיקוד ומנגנוני הפעלה חשמליים. כולן בעלי מקדמי בטיחות גבוהים וכוללים, בין  היתר, מעקות עולים ויורדים משני הצדדים. ניתן למצוא מיטות יפות שעשויות מעץ שהינו חומר חם ונעים ואף יפה למראה.

מזרנים וכריות לתמיכה טיפולית ופצעי לחץ -  נועדו לטיפול במבוגרים שסובלים מפצעי לחץ, או למבוגרים שנמצאים בדרגת סיכון גבוהה לפיתוח פצעי לחץ.   ניתן למצוא מזרנים סטאטיים ודינאמיים, וכן כריות ישיבה. המזרונים  הסטאטיים והכריות עשויים מפולימר מוקצף שהינו בעל תכונות שמסוגלות לפזר לחץ בצורה מיטבית.

מתקני העמדה והולכה שונים – מתקנים אלו נועדו לסייע להעברת מבוגרים סיעודיים ואחרים. מתאימים בעיקר לבתי אבות אשר גם מספקים טיפולים שונים לדיירים.

מכשירי דיאגנוסטיקה- מדי לחץ דם, מדי חום ואוטוסקופים שמגיעים בנפרד או ביחידות שכוללות את כולם בסט אחד.

מכשור רפואי שנדרש לצורך פעילות רפואית שוטפת – משקלים, מדי אורך וכדומה.

אמבטיות טיפוליות – מעוגלות עם מערכות רחצה המותאמות לסביבה טיפולית. מיועדות למטופלים ברמת נידות משתנה.

מערכות רחצה – מערכות מרווחות שמאפשרות רחצה בצורה בטיחותית.

כיסאות רחצה – כסאות ארגונומיים שנועדו לרחצת מבוגרים ומוגבלים בישיבה. מאפשרים רחצה ועשיית צרכים ברמת בטיחות גבוהה. מסייעים לצוות הרפואי לביצוע טיפולים תוך כדי  שמירה על כבוד המטופל.

ציוד פיזיותרפיה – לבתי אבות שמסייעים לשיקום  הדיירים לאחר חבלות, תאונות וטראומות. ניתן למצוא מכשירי טנס, אביזרי ואמצעי תרגול דוגמת: גומיות, מזרנים, כריות שיווי משקל ועוד.

ציוד לשיקום אקטיבי – מכשירי תרגול שונים שנועדו לשיקום ולאימון  המשתמשים, ובכלל זה, מכשירים  לתרגילים אירוביים דוגמת: הליכונים רפואיים, מכשירי קרוס טריינר, אופני כושר ועוד. וכן, מכשירי כוח לאימון וחיזוק שרירי גוף שונים.

מכשירי שיווי משקל ויציבה – כריות, מסלולי הליכה, חצאי כדור לתרגול יציבה ועוד.

בתי אבות מתחרים ביניהם על פלח השוק  הנרחב של הקשישים, ומשום כך, חייבים להיות אטרקטיביים ולהציע מגוון שירותים. ציוד רפואי הוא חלק חשוב והכרחי בשירותים המוענקים לקשישים, ומשום כך, יש צורך לקבל מכשור רפואי איכותי שמסופק על ידי משווקים בעלי מוניטין.

הרמת גבות אצל ד"ר דב קליין

הרמת גבות אמנם אינה הניתוח הפלסטי הפופולרי ביותר והמדובר ביותר – הגדלות חזה, מתיחות פנים, ניתוחי אף ושאיבות שומן מושכים תשומת לב רבה יותר – אולם גם כך ישנם לא מעט בני אדם שיוצאים נשכרים מהליך כירורגי זה.

נכון, אפשר להרים גבה לנוכח הצורך בניתוח הרמת גבות, אולם מי שרואה תמונות של לפני ואחרי הניתוח הפלסטי היחסית פשוט הזה מבין שבמקרים מסוימים בהחלט מדובר בשינוי של ממש, מה גם שאזור העיניים כולו מהווה מרכיב מרכזי בפנים שלנו ועל כן גם בחזות החיצונית הכללית שלנו וברושם שאנחנו משדרים אל העולם. בפרט מומלצת האופציה של הרמת הגבות למבוגרים שסובלים ממראה כבוי משהו עקב צניחת הגבות ומעבר הניתוח עשוי להעניק להם חזות צעירה יותר וחיונית יותר. ד"ר דב קליין, אחד הפלסטיקאים המובילים בישראל, אמון גם על ההליך הכירורגי הזה וצבר ניסיון נרחב בכל הקשור להרמות גבות.

חשיבות האבחון

הבסיס לכל ניתוח פלסטי שמבצע ד"ר דב קליין, ובכלל זה הרמת גבות, הוא האבחון המדויק שעל פיו הוא מחליט האם אכן כדאי לעבור את ההליך הכירורגי, ואם כן – איך לבצע בדיוק את הניתוח.

במקרה של הגבות ניתן לבצע אבחון בסיסי ופשוט גם בבית, עוד לפני ההגעה למרפאה: יש להשוות את החלק המדיאלי של כל גבה לחלק הלטרלי (החלק המדיאלי הוא זה שקרוב לאף ואילו הלטרלי הוא זה החיצוני הקרוב לאוזן). אם החלק הלטרלי נמוך יותר מזה המדיאלי יש מקום לשקול את הניתוח ובכל מקרה כדאי להגיע למרפאה של ד"ר דב קליין לאבחון מעמיק יותר וקבלת ייעוץ יקר ערך.

הניתוח

ניתוח הרמת גבות מבוסס על חתך זעיר מאחורי האוזן (לכוון מעלה). דרך החתך מסיר ד"ר דב קליין רקמות מיותרות ועודפי עור, ואז מייצב את הגבה בהתאם למבנה הפנים של המנותח/ת ובגובה האופטימלי שמקנה את המראה החיוני ביותר והטבעי ביותר.

כדאי לציין כי הליך כירורגי זה אינו משפיע על מצב העפעפיים (לשם כך ישנו ניתוח המתמקד באיבר זה) וגם לא מטשטש קמטים במצח או בצידי העיניים – אלא משנה אך ורק את מראה הגבות (ודרכן כמובן את כל ההבעה והפנים באופן כללי)

ההתאוששות והחלמה

הרמת גבות הוא אחד הניתוחים הפלסטיים הפשוטים יחסית, אולם גם כך נדרשת כמובן תשומת לב להתאוששות ולהחלמה.

ברוב המקרים בשעות הראשונות אחרי הניתוח מרגישים המנותחים מתח באזור העיניים. בחלק מהמקרים העיניים עצמן צורבות ואם כך הדבר ניתן להקל על הכאב באמצעות טיפות.

תופעת לוואי אפשרית אחרת היא נפיחות סביב האזור המנותח – ברוב המקרים היא נעלמת מעצמה, ואם הנפיחות אינה מתפוגג יש לפנות לד"ר דב קליין ולצוותו.

המלצה נוספת היא להניח על האזור המנותח קומפרסים קרים לאורך 24 השעות הראשונות שלאחר הרמת הגבות. לאחר יממה כבר ניתן לשטוף פנים וגם להתקלח. חזרה מלאה לשגרה מתרחשת תוך מספר ימים.

מניעת מחלות עור בגיל השלישי

אחד האתגרים העומדים בפני דיירים רבים בבית אבות הוא שמירה על עורם נקי ומתוח, במיוחד לאור העובדה כי במקום בו הינם שוכנים נמצאים דיירים רבים והרבה אנשים חולפים ממקום למקום. לכן חשוב במיוחד שנדע להשתמש בצורה נכונה במוצרי ההיגיינה.

זה אינו סוד כי שימוש נכון ובאופן קבוע יד ביכולתו למנוע מחלות עור שונות אשר מתפרצות בגילאים שונים ובדרגות חומרה שונות. מחלות אלו, אשר חלקן נכללות בין המחלות הנפוצות והמורכבות ביותר לטיפול והליך הטיפול בהם הוא ארוך ומתמשך, יכלו בקלות להימנע אלו הייתה הקפדה על כללי השמירה על ההיגיינה. ישנם מספר כללים לשמירה על היגיינה נכונה שתמנע את אותם מחלות ויתרה מכך, אף תשמור על העור שלכם מתוח גם לעת זקנה.

שימוש נכון בסבונים  

 הכלל הראשון והחשוב ביותר שיש לשמור עליו הוא המידתיות שיש לעשות בכל מוצרי ההיגיינה השונים שיש בשוק. שימוש מוגזם בסבון לדוגמא, פוגע בשכבות העור העליונות ומשאיר אותו חשוף למחלות עור. אז אם אתם לא הולכים לנתח מישהו בזמן הקרוב, אין שום סיבה שתשפשפו ותסבנו את הידיים שלכם למעלה מ- 2 דקות… לא משנה במה נגעתם. זכרו ששימוש מוגזם גורר אחריו בדיוק את הפעולה ההפוכה. כיום ניתן למצוא בכל סופר או חנות כלי בית או טמבוריה,  דיספנסר או מתקן אלקטרוני לסבון שמודד את כמות הסבון הנכונה – כך אתם גם שומרים על הידיים וגם חוסכים בסבון.

חשיבות ההיגיינה לעור הפנים

פעולה שנעשית עליו צריכה להיעשות בעדינות ובצורה מדודה – שכן הוא רגיש מאוד. לעור הפנים כמה שכבות, כאשר הרקמה החיצונית הקרויה אפידרמיס היא השכבה החשובה ביותר שכן היא השכבה אשר מגנה על העור מפני כל הפגעים השונים. מתחת לאפידרמיס נמצאת שכבת הדרמיס אשר כולל את כלי הדם השונים וגם את הבלוטות השונות, המפרישות חומרים להגנת העור, כגון בלוטת החלב שמפרישה חומר אל שכבת האפידרמיס ובכך למעשה מונעת ממנה להתייבש ובדרך זו מגנה על העור מפני נזקי מזג האוויר השונים.

בכדי לשמור על עור הפנים בצורה הטובה ביותר, מומלץ לנקות אותו כפעמיים ביום – בפעם הראשונה היא לאחר השינה וזאת בכדי לנקות שומנים אשר הופרשו מבלוטות החלב. הפעם השנייה היא לפני השינה,  שכן במהלך היום מצטברים על עור הפנים שכבות של לכלוך ופיח מהאוויר – לכלוך שבשילוב עם שכבות השומן טבעיות שמופרשות יכול לגרום למחלות זיהומיות ולסתימה של נקבוביות העור.

לכן, חשוב לשמור על רוטינה קבועה ועל איזון של היגיינת הפנים ושל שמירה על העור. יש לזכור שעור הפנים רגיש מאוד ולכן יש לנסות לשמור אותו נקי ככל האפשר.

מה בשום אופן אסור לעשות?

 ראשית חשוב לנסות להימנע משימוש בתכשירים עם חומרים כימיים שלרוב פעולתם הינה אגרסיבית. נסו להתחיל להשתמש בחומרים טבעיים, שאולי מחירם טיפה יותר יקר, אך בטווח הארוך הם יעילים יותר.

כמו כן, מומלץ להימנע ממוצרים לניקוי הפנים המכילים ריכוז גבוה של אלכוהול מכיוון שאלו מייבשים את העור. בנוסף, חשוב להימנע משפשוף אגרסיבי של העור ולנסות להימנע בו בידיים ובמגבות משומשות –  יש לשים לב לשטיפת הידיים וחיטוי הולם בטרם תגעו בעור הפנים הרגיש.

אם תקפידו ותשמרו על שיגרת טיפוח ועל שימוש במוצרי היגיינה נכונים, אתם תשאירו את עורכם נקי, קורן ובריא.

היום חיתולים למבוגרים נותנים מענה מעולה

מה הייתה התגובה הראשונה שלכם, כאשר גיליתם טיפות של שתן שדלפו משלפוחית השתן שלכם? יש אנשים שבתחילה נמצאים קצת במצב של הכחשה, יש כאלה שנכנסים ללחץ, ויש אנשים שמבינים שלפני הכל – עליהם למצוא פתרון טוב על מנת להמשיך כרגיל בחייהם. אם אתם משתייכים לקבוצה השלישית ברצוננו לברך אתכם, על כך שאתם מוכנים לקחת את המצב בידיים, ולא מוכנים להיקלע לסיטואציה שבסופו של דבר היא לא איומה כפי שהיא מוצגת לעתים. עם זאת, אנחנו מבינים שלעתים קרובות, גם אם אתם אנשים נחושים במיוחד, אתם חשים קשיים מסוימים שמתעוררים. לכן אנחנו רוצים לעזור לכם, עם כמה טיפים טובים שיעזרו לכם, ופתרונות טובים, כאשר החיתולים למבוגרים הם כמובן אחד מהפתרונות הבולטים ביותר.

Continue reading

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים

בתי אבות סיעודייםבתי אבות סיעודיים רבים ממוקמים בשטחי קיבוצים, ומציעים לקשישים סיעודיים איכות חיים יוצאת דופן ולבני משפחותיהם אפשרות לשלב ביקורים אצל יקיריהם עם טיולים בחיק הטבע.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים הם קטנים יחסית, ומשרים אווירה אינטימית, כמעט ביתית, שהיא סיבה מצוינת נוספת לחיות בהם. בנוסף, הם נהנים מסביבה תומכת של הקיבוץ ובניו, וכמובן שכמו כל בתי האבות הסיעודיים הם מספקים לשוהים בהם את כל השירותים הרפואיים להם הם נזקקים, ארוחות מזינות ובריאות, פעילות פנאי מגוונת המותאמת למצבם הבריאותי של הדיירים, והרבה חום ויחס אכפתי ואנושי.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים אינם תופעה חדשה. הם החלו לצוץ בשלהי המאה העשרים, כשאוכלוסיית הקיבוצים החלה להזדקן. האנשים שבנו את המדינה, הפכו לסבים ולסבתות, והיו כאלה שכבר לא יכלו לדאוג לעצמם ולהתנהל באופן עצמאי. על מנת לאפשר להם להישאר במסגרת הקיבוץ, ובמסגרת הקהילה שבתוכה חיו כל חייהם, הוקמו בקיבוצים רבים בתי אבות סיעודיים, צנועים וקטנים עם מעט מאוד מיטות יחסית וכך יכלו הקשישים הסיעודיים שבין הקיבוצניקים להזדקן בכבוד ובנחת בלי לשנות באופן דרסטי מדי את חייהם.

Continue reading

מחפשים חיי חברה תוססים וסיבה לחיות? בית אבות הוא התשובה

בית אבותבית אבות גם מאפשר לקשישים להשתתף בחוגים שונים ולמשל לרכוש מיומנויות מחשב רבות תועלת. באחד הכינוסים האחרונים של האגודה הישראלית לגרונטולוגיה דווח כי יותר ממחצית בני ה-60 פלוס משתמשים במחשב, שימוש בדואר אלקטרוני הפך זה מכבר לנחלת בני גיל הזהב ו-15% מהקשישים מסתובבים גם בפייסבוק.

יתרון משמעותי נוסף של בית אבות הוא כזה שבדרך כלל מעדיפים להצניע אותו: סקס. סקר אמריקאי רחב היקף גילה כי גם בגיל 60 ושבעים ושמונים יש חיי מין פעילים ותיאבון רב לכך, לא פחות מבני השלושים. על פי הסקר 75% מבני 57-64 נהנים מיחסי מין פעמיים עד שלוש בשבוע, וגם בגיל 75-85 מקיימים יחסים שלוש פעמים בחודש בממוצע. כמובן שישנם קשיים פיזיים בקיום חיי מין פעילים, אבל המשתתפים בסקר לא התביישו להודות ואולי אף התגאו בכך שהם נעזרים בתרופות דוגמת ויאגרה.

בית אבות הוא בעצם גם "שוק" פנויים-פנויות תוסס ורב אפשרויות, במיוחד לאלמנים ואלמנות, גרושים וגרושות ופרודים, שהם אוכלוסיות החשופות יותר לדיכאון מאשר קשישים הנהנים מזוגיות טובה. אלה יכולים למצוא בבית האבות זוגיות חדשה, ארוכת טווח או קצרת טווח, הכל בהתאם לרצונותיהם של שני הצדדים וליהנות לא רק מחיי מין מענגים אלא בכלל מתחושת רווחה וחיוך תמידי על הפנים.

בית אבות – איך עוברים בשלום את הימים הראשונים

בית אבות"חבל שלא עברתי הנה כבר לפני חמש שנים"

שינויים גדולים בחיים תמיד מפחידים אותנו, והמעבר מבית פרטי לבית אבות על אחת כמה וכמה. ה"הודאה" בזקנה, התחושה של חוסר העצמאות המסוים והזדקקות לעזרה – כל אלה הופכים צעד שיכל להיות טבעי לגמרי, משהו שכמעט כולנו היינו עושים בהגיענו לגיל מסוים: עוברים לבית אבות.

כי אחרי שכבר מבצעים את המעבר, ומסתגלים לשהות בבית האבות, פתאום מתגלה לנו עולם חדש, נעים, מהנה, עשיר בתכנים וכזה המציע חברה מגוונת, כך שלא פלא כי קשישים רבים – שכמו מתעוררים פתאום לתחייה אחרי תקופת דעיכה – מצטערים על כך שלא עברו לבית אבות כמה שנים קודם לכן.

לכן ישנה משמעות רבה לימים הראשונים של הקשיש בביתו החדש: הסתגלות מהירה לבית אבות מבטיחה ימים רבים של שמחה וחוויות חיוביות בעתיד.

Continue reading