מאמרים לפי נושאים

בית אבות סיעודי

בית אבות ותזונה בגיל השלישי

תזונה נכונה היא אחד המרכיבים החשובים ביותר עבור בריאות מיטבית בכל גיל, ובפרט בגיל השלישי שבו הגוף כבר פחות חסון מבעבר. גם בבתי אבות חשוב מאוד כמובן לשמור על תזונה שמתאימה לקשישים באופן כללי וכמו כן מותאמת ספציפית לכל דייר ודייר בהתאם למבנה גופו, מצבו הפיזי והעדפותיו – למעשה ההתנהלות של בתי האבות מבחינת בניית התפריט צריכה להיות אחד השיקולים המרכזיים בבחירה ביניהם.

השינויים הטבעיים המובילים לצריכת קלוריות נמוכה יותר

עם השנים חלים אצלנו בגוף ובשגרת היומיום שינויים המובילים באופן טבעי במקרים רבים לצריכת קלוריות נמוכה יותר: ראשית, חוש הטעם וחוש הריח, כמו החושים האחרים, מאבדים חלק מהיכולות שלהם כך שהאוכל פחות מפתה. שנית, קשה יותר ללעוס (בין אם בשל בעיות שיניים ובין אם בשל ירידה בהפרשת הרוק בחלל הפה). בנוסף, קשישים רבים סובלים מרמה כזו או אחרת של דיכאון או תחושת אי נחיצות ואי חיוניות, דבר שגם הוא פוגע בתיאבון. שינויים המתרחשים במערכת העיכול יוצרים לעתים הפרעות שונות שגם הן מובילות לאכילה מועטה יותר ובנוסף מקשים על הגוף לספוג את החומרים החשובים לו. על כל אלה יש להוסיף קשיים קוגניטיביים וטכניים (שרלוונטיים כמובן למי שגר בגפו ולא זוכה לסיוע צמוד מבני משפחתו, ולא למי שעבר להתגורר במסגרת בית אבות שם דואגים להכין עבורו אוכל).

הסכנות

האכילה הפחותה והצריכה הקלורית הנמוכה יותר אינן בעייתיות לכשעצמן, שהרי בגיל מבוגר אנחנו זקוקים לפחות קלוריות ואוכל, אולם אחת התוצאות האפשריות של תזונה כזו היא מיעוט ויטמינים ומינרלים. בפרט נוטים קשישים רבים לסבול מרמות נמוכות של ויטמין D, ויטמין B12 וכן ברזל.

סכנה נוספת היא מיעוט נוזלים בגוף – שעלולות להיות לה השלכות רחבות מאוד, החל מעצירות, דרך אפקטיביות לקויה של תרופות אותן לוקח הקשיש וכלה בהחמרת מחלות לב וכליות.

הפתרונות

בית אבות, כאמור, מנטרל חלק מהבעיות המובילות לתזונה לא מספקת – הוא חוסך מבני הגיל השלישי את הטרחה הכרוכה בהכנת אוכל (קניות, בישולים, נקיונות וכו') וכן, לפחות ברוב המקרים, משפר באופן כללי את מצב הרוח שלהם (בעיקר בזכות הפגת הבדידות) כך שיש להם יותר תיאבון.

גם האכילה בצוותא מפחיתה את הסיכון לחוסר תיאבון והסתפקות במועט מדי, כך שבסך הכל מצבם של הקשישים החיים בבתי אבות מבחינה תזונתית טוב יותר, אבל בנוסף יש לדאוג לתפריט מזין היטב ולהתאמה ספציפית לכל קשיש וקשיש.

תפריט בהתאמה אישית

הצורך בהתאמה אישית של התפריט מתעצם לנוכח מחלות שונות וטיפולים תרופתיים: כך למשל חולי סוכרת חייבים תפריט שימנע החמרה של מחלה זו, ומאחר שעלולות להיווצר התנגשויות בין תרופות לבין מזונות שונים חשוב לתת גם על כך את הדעת.

באופן כללי חשוב לבחור בית אבות שמושם בו דגש על נושא התזונה, ובפרט מספק למי שחי בו ירקות, פירות, ויטמינים ומינרלים נחוצים וכן מקפיד על שתייה בכמות נאותה.

בית אבות סיעודי לעומת מטפל זר

בית אבות סיעודיקשישים רבים אינם מסוגלים יותר לדאוג לכל צרכיהם, אפילו לא לאלה היומיומיים. במקרה שכזה, על הקשיש לבחור בין בית אבות סיעודי לבין מטפל זר. בחירה לא פשוטה שכרוכים בה לבטים סבוכים ושיקולים לא מעטים.
על פי החוק, ההגדרה "קשיש סיעודי" מתייחסת לקשיש שאינו מסוגל לבצע לפחות 3 מתוך 6 הפעילויות היומיומיות הבאות: לעבור משכיבה לעמידה ולהיפך, ללבוש בגדים ולפשוט אותם, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים, להתרחץ ולהתנייד. המבחן שבודק את יכולתו של הקשיש לבצע את המטלות הנ"ל נקרא מבחן ADL, והוא מבוצע על ידי אנשי הביטוח הלאומי (אחות או רופא מטעמם), ומשמש בין השאר על מנת לקבוע זכאות למיטה בבית אבות סיעודי, או לחילופין זכאות להעסקת עובד זר סיעודי.
על מנת להעסיק עובד זר בתחום הסיעוד חובה לקבל קודם כל רישיון לכך. את המטפל הסיעודי ניתן לגייס רק דרך חברות כוח אדם מוסמכות בתחום. על מנת לעבור לבית אבות סיעודי צריך גם כן קודם כל לעבור מבחן ADL, ואם הקשיש ובני משפחתו מעוניינים בסיוע מהמדינה במימון השהות בבית אבות סיעודי, עליהם לפנות ללשכת הבריאות המחוזית בבקשה לקבל "קוד" (כך נקרא האישור לקבלת הסיוע במימון).

Continue reading

בית אבות סיעודי – כדי שהורינו יוכלו להזדקן בכבוד

בית אבות סיעודיבתי אבות סיעודיים – המכונים לעיתים גם בתי אבות גריאטריים, או בתי אבות לחולים כרוניים – הם פיתרון ראוי, ולפעמים הכרחי, עבור קשישים שכבר מתקשים לתפקד באופן עצמאי, וזקוקים למסגרת תומכת ומגנה המספקת בנוסף גם חברה וחיים שיש בהם לא מעט כבוד וערך. ישנם בתי אבות סיעודיים פרטיים וישנם בתי אבות סיעודיים ציבוריים.

קשישים וחולים שחייבים סיוע בכל פעולות היומיום, או ברובן המכריע, נחשבים סיעודיים. חלק מהחולים הסיעודיים מרותקים למיטתם, אחרים מתניידים אך ורק בעזרת כסא גלגלים, יש כאלה שכבר אינם שולטים בצרכיהם, ואילו אחרים נעים על הסקאלה שבין צלילות מוחלטת לבין דמנציה (שיטיון) הגורמת להתדרדרות מנטלית וקוגניטיבית שלא מאפשרת לקשיש או לחולה לתפקד כהלכה.

Continue reading