מאמרים לפי נושאים

תשושי נפש

האם תשושי נפש מרגישים?

תשושי נפשכן. בהחלט: תשושי נפש אולי לא מסוגלים לבטא בקול רם את שהם מרגישים, ובמקרים רבים לא ניתן לזהות דרך הבעות פניהם אם הם כועסים, שבעי רצון, דואגים, נהנים, מקנאים או אוהבים, אבל מחקרים רבים הוכיחו באופן חד משמעי כי גם תשושי נפש מרגישים.

למחקרים אלה השפעה משמעותית על האופן שבו תשושי נפש מטופלים במסגרות השונות, ובכלל, על היחס אל אותם קשישים שעקב דמנציה במצב מתקדם הפכו מעצמאיים לתשושי נפש.
דמנציה היא שם כולל לקבוצת מחלות שהמאפיין העיקרי שלהן הוא ירידה הדרגתית, הולכת ומחמירה, בתפקודי קליפת המוח של האדם (לרוב קשיש) וכתוצאה מכך אובדן יכולות קוגניטיביות ומנטליות. בנוסף לפגיעה בחשיבה, בקשב ובזיכרון סובלים חולי הדמנציה גם מאובדן התמצאות בזמן ובמרחב, וגם ממגוון קשיים רגשיים שהם תוצר לוואי של ההבנה כי היכולות המוחיות שאבדו לא יחזרו עוד, אלא להיפך, המצב רק ילך ויחמיר שכן לדמנציה, נכון לשנת 2011, אין מרפא ומי שלקו בה יהפכו במוקדם או במאוחר לתשושי נפש.

Continue reading

תשושי נפש – הגדרה, אבחון ומציאת מסגרת

תשושי נפשהיכולות המוחיות של המין האנושי מרשימות במיוחד, ומעניקות לנו אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות. אבל ככל שאנחנו מתבגרים, כך אנחנו מאבדים תאי מוח, ואיתם חלק מהיכולות המוחיות שלנו. במקרים קשים יותר ישנם אנשים הסובלים ממוגבלות של ממש, והם מוגדרים כתשושי נפש.

תשושי נפש סובלים מחוסר התמצאות במרחב, מאובדן הזיכרון, מפגמים הולכים ומחריפים בדיבור, משיפוט לקוי, מקושי לזהות את סביבתם ואת קרוביהם, מחוסר התמצאות בזמן, מחוסר שקט, מדיכאון, מבלבול רב וכתוצאה מכל אלה מחוסר יכולת לשמור על אינטראקציות חברתיות וגם חוסר יכולת לבצע חלק ממטלות היומיום הפשוטות.

ישנם תשושי נפש שמתנהגים בתוקפנות, ואחרים עלולים לשוטט ברחובות שעות ארוכות ללא מטרה ומבלי לדעת איפה הם נמצאים.

Continue reading