מאמרים לפי נושאים

בית אבות סיעודי לעומת מטפל זר

בית אבות סיעודיקשישים רבים אינם מסוגלים יותר לדאוג לכל צרכיהם, אפילו לא לאלה היומיומיים. במקרה שכזה, על הקשיש לבחור בין בית אבות סיעודי לבין מטפל זר. בחירה לא פשוטה שכרוכים בה לבטים סבוכים ושיקולים לא מעטים.
על פי החוק, ההגדרה "קשיש סיעודי" מתייחסת לקשיש שאינו מסוגל לבצע לפחות 3 מתוך 6 הפעילויות היומיומיות הבאות: לעבור משכיבה לעמידה ולהיפך, ללבוש בגדים ולפשוט אותם, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים, להתרחץ ולהתנייד. המבחן שבודק את יכולתו של הקשיש לבצע את המטלות הנ"ל נקרא מבחן ADL, והוא מבוצע על ידי אנשי הביטוח הלאומי (אחות או רופא מטעמם), ומשמש בין השאר על מנת לקבוע זכאות למיטה בבית אבות סיעודי, או לחילופין זכאות להעסקת עובד זר סיעודי.
על מנת להעסיק עובד זר בתחום הסיעוד חובה לקבל קודם כל רישיון לכך. את המטפל הסיעודי ניתן לגייס רק דרך חברות כוח אדם מוסמכות בתחום. על מנת לעבור לבית אבות סיעודי צריך גם כן קודם כל לעבור מבחן ADL, ואם הקשיש ובני משפחתו מעוניינים בסיוע מהמדינה במימון השהות בבית אבות סיעודי, עליהם לפנות ללשכת הבריאות המחוזית בבקשה לקבל "קוד" (כך נקרא האישור לקבלת הסיוע במימון).

בית אבות סיעודי – יתרונות

בית אבות סיעודי מחזיק צוות נרחב ומקצועי על מנת לספק מענה לכל מצוקה רפואית של הקשיש – רופאים, אחיות מוסמכות, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים ועוד, כולם זמינים ודואגים לקשיש. חשוב להדגיש שהגם שעובדים זרים המגיעים ארצה על מנת לטפל בקשישים מוגדרים ככאלה שעברו הכשרה בנושא, לא תמיד המצב בפועל הוא כזה.
יתרון משמעותי נוסף של בית אבות סיעודי הוא החברה: קשיש שחי עם המטפל הזר שלו לא תמיד מצליח לתקשר איתו, עקב קשיי שפה ומנטליות שונה, ולא תמיד יש לו חברים בקרבת מקום. לעומת זאת, קשיש שהחליט לעבור לבית אבות סיעודי תמיד ימצא שם אוזן קשבת וחברה מנחמת ומעוררת עניין.

מטפל זר – יתרונות

היתרון המרכזי של מטפל זר הוא היעדר הצורך לשנות מקום מגורים. אמנם חז"ל טענו, ובצדק, כי משנה מקום משנה מזל, אולם לקשישים לא קל לבצע שינויים דרסטיים באורחות חייהם, גם אם הכנסת מטפל זר לביתם היא לכשעצמה שינוי לא קטן כלל וכלל, ומעבר לבית אבות סיעודי הוא צעד לא פשוט עבורם.
יתרון נוסף הוא כששני בני הזוג עדיין חיים, ורק אחד מהם הפך לסיעודי. במקרה כזה, מעבר לבית אבות סיעודי אינו אופציה, שכן אין שם מיטה פנויה מיותרת עבור בן הזוג העצמאי וגם בית אבות משולב אינו פיתרון אידיאלי. עובד זר שיסייע לבן הזוג העצמאי וידאג לצרכיו של בן הזוג הסיעודי הוא פתרון הולם.

בית אבות סיעודי לעומת מטפל זר – ההיבט הפיננסי

כמובן שגם לשיקול הכספי יש מקום בהחלטה אם לעבור לבית אבות סיעודי או להעסיק מטפל זר. החישובים מאוד אינדיבידואליים, ותלויים במצבו הפיננסי של הקשיש, בשאלה האם יש בבעלותו דירה או שמא הוא חי בשכירות, בזכאות לקבלת סיוע מהמדינה עבור שהות בבית אבות סיעודי ובעוד פרמטרים רבים, כך שקשה לספק תשובה החלטית מבחינה כלכלית.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>