מאמרים לפי נושאים

האם תשושי נפש מרגישים?

תשושי נפשכן. בהחלט: תשושי נפש אולי לא מסוגלים לבטא בקול רם את שהם מרגישים, ובמקרים רבים לא ניתן לזהות דרך הבעות פניהם אם הם כועסים, שבעי רצון, דואגים, נהנים, מקנאים או אוהבים, אבל מחקרים רבים הוכיחו באופן חד משמעי כי גם תשושי נפש מרגישים.

למחקרים אלה השפעה משמעותית על האופן שבו תשושי נפש מטופלים במסגרות השונות, ובכלל, על היחס אל אותם קשישים שעקב דמנציה במצב מתקדם הפכו מעצמאיים לתשושי נפש.
דמנציה היא שם כולל לקבוצת מחלות שהמאפיין העיקרי שלהן הוא ירידה הדרגתית, הולכת ומחמירה, בתפקודי קליפת המוח של האדם (לרוב קשיש) וכתוצאה מכך אובדן יכולות קוגניטיביות ומנטליות. בנוסף לפגיעה בחשיבה, בקשב ובזיכרון סובלים חולי הדמנציה גם מאובדן התמצאות בזמן ובמרחב, וגם ממגוון קשיים רגשיים שהם תוצר לוואי של ההבנה כי היכולות המוחיות שאבדו לא יחזרו עוד, אלא להיפך, המצב רק ילך ויחמיר שכן לדמנציה, נכון לשנת 2011, אין מרפא ומי שלקו בה יהפכו במוקדם או במאוחר לתשושי נפש.

אבל גם כשהדמנציה כבר נמצאת בשלב מתקדם, והקשישים תשושי הנפש כבר איבדו את היכולת לבטא רגשות בצורה זו או אחרת, עדיין חשוב מאוד להפגין כלפיהם כבוד ולהעניק להם יחס חם.
הרמב"ם, הרופא, המדען ואיש האשכולות בן המאה ה-12, שרבים מכתביו מתגלים כרלוונטיים להפליא בימינו אנו, ושעצותיו מתגלות כמועילות במיוחד כתב: "מי שנטרפה דעת הוריו, יתנהג איתם כדעתם" כלומר, יש לנהוג בכבוד בתשושי נפש, שהם בני אדם עם נפש פגיעה ונשמה שזקוקה לחום ואהבה.

באוניברסיטת איווה שבארצות הברית נערך מחקר, שבמסגרתו אנשים שאיבדו את הזיכרון צפו בקטעי וידיאו. הם, כמובן, לא הצליחו לשחזר את ההתרחשויות בסרטונים שבהם צפו, אבל התברר שהרגשות שעוררו הסרטונים המשיכו ללוות אותם גם זמן רב אחרי שהמסך כבה. כמו כן התגלה שהסרטונים עוררו מגוון רגשות, שמחים לצד עצובים. בהתאם, ניתן להשליך לגבי תשושי נפש שגם אם אין להם זיכרון עדיין יש להם רגשות, שאפילו עשויים להיות רבי עוצמה.

הקונספט של מתן כבוד לתשושי נפש, הכלתם באופן מלא, ועידודם כל העת הופך נפוץ יותר ויותר הן בבתי אבות לתשושי נפש והן במסגרות שונות בקהילה התומכות בתשושי נפש. אחת הדרכים להביא את העיקרון לידי מעשה הוא טבע-תראפיה. ד"ר רונן ברגר ורונית שוורץ מאוניברסיטת תל אביב אספו קבוצה של 7 תשושי נפש (בשלב ראשוני יחסית), וקיימו איתם תריסר מפגשים במרחבי הטבע שמציע המרכז לתשושי נפש בו שהו אותם תשושי נפש. במסגרת המפגשים נערכו מגוון פעילויות ובהן דמיון מודרך, שורה של טקסים, וכל דבר שיכל לסייע לתשושי הנפש להתמודד עם המחלה בה לקו מהפן הרגשי.

לטיפול ניסיוני זה כמובן עדיין אי אפשר לתת תוקף מדעי, אבל אין ספק שדרכים יצירתיות שכאלה להתמודד עם הקשיים הרגשיים שפוקדים תשושי נפש מועילות מאוד ובסופו של דבר אף יביאו לפריצת דרך בהתמודדות עם דמנציה.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>