מאמרים לפי נושאים

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים

בתי אבות סיעודייםבתי אבות סיעודיים רבים ממוקמים בשטחי קיבוצים, ומציעים לקשישים סיעודיים איכות חיים יוצאת דופן ולבני משפחותיהם אפשרות לשלב ביקורים אצל יקיריהם עם טיולים בחיק הטבע.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים הם קטנים יחסית, ומשרים אווירה אינטימית, כמעט ביתית, שהיא סיבה מצוינת נוספת לחיות בהם. בנוסף, הם נהנים מסביבה תומכת של הקיבוץ ובניו, וכמובן שכמו כל בתי האבות הסיעודיים הם מספקים לשוהים בהם את כל השירותים הרפואיים להם הם נזקקים, ארוחות מזינות ובריאות, פעילות פנאי מגוונת המותאמת למצבם הבריאותי של הדיירים, והרבה חום ויחס אכפתי ואנושי.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים אינם תופעה חדשה. הם החלו לצוץ בשלהי המאה העשרים, כשאוכלוסיית הקיבוצים החלה להזדקן. האנשים שבנו את המדינה, הפכו לסבים ולסבתות, והיו כאלה שכבר לא יכלו לדאוג לעצמם ולהתנהל באופן עצמאי. על מנת לאפשר להם להישאר במסגרת הקיבוץ, ובמסגרת הקהילה שבתוכה חיו כל חייהם, הוקמו בקיבוצים רבים בתי אבות סיעודיים, צנועים וקטנים עם מעט מאוד מיטות יחסית וכך יכלו הקשישים הסיעודיים שבין הקיבוצניקים להזדקן בכבוד ובנחת בלי לשנות באופן דרסטי מדי את חייהם.

ככל שהקיבוצים הפכו לישויות כלכליות יותר ויותר, הבינו חבריהם שבתי אבות סיעודיים המיועדים אך ורק לחברי הקיבוץ אינם משתלמים, וכי כדאי לאפשר גם לקשישים סיעודיים שאינם חברי הקיבוץ לחיות בבתי האבות הסיעודיים, כמובן תמורת תשלום. עליית תוחלת החיים בארץ ואיתה מספר הקשישים הסיעודיים, המודעות ההולכת וגוברת ליתרונות הרבים של בתי אבות סיעודיים, והיתרונות הייחודיים של בתי אבות סיעודיים בקיבוצים, כל אלה הפכו את בתי האבות הסיעודיים של הקיבוצים למבוקשים במיוחד, אם כי הם עדיין נותרו קטנים יחסית כדי לשמור על האינטימיות והשלווה הנחוצים כל כך.

בשלב הבא כבר היו קיבוצים שחברו לרשתות בתי אבות סיעודיים, על מנת להקים ביחד בית אבות סיעודי בשטחם , כשהקיבוץ תורם את השטח, את האוויר הצח והאווירה הכפרית הפסטורלית והרשת מספקת את הידע המקצועי והצוות המיומן שגם ערכם, כמובן, לא יסולא בפז.

התמונה שבה קשישים סיעודיים יושבים בלב כר דשא נרחב ומסביבם הנכדים מתרוצצים בגיל הפכה נפוצה יותר ויותר, ואין ספק שכך כל בני המשפחה מרוויחים: הקשישים נהנים מביקורים תכופים יותר, ובני המשפחה נהנים מהיופי של הקיבוץ ומהקרבה לטבע, דבר שלא קיים בבתי אבות סיעודיים עירוניים, מטופחים ככל שיהיו.

רצוי לזכור שבתי אבות סיעודיים קולטים אך ורק קשישים סיעודיים, כלומר כאלה שמבחן ADL  קבע כי אינם מסוגלים לבצע בכוחות עצמם לפחות חלק מהמטלות הבסיסיות כגון להתלבש לבד, לאכול לבד, לעבור משכיבה לעמידה וכו'.

בין הקיבוצים שבשטחם תמצאו בתי אבות סיעודיים ניתן לציין את בארי, ברור חיל, יד מרדכי, רמת הכובש, עין החורש, מעברות, לוחמי הגטאות, כברי, אילת השחר, דפנה, החותרים, גבת, גבעת חיים, גבעת ברנר, ועוד ועוד.

2 Responses to בתי אבות סיעודיים בקיבוצים

 • ליאור שמחה says:

  שלום לכם,

  ראינו לאחרונה שהבית המשפחתי בקיבוץ נצר סרני מופיע באתר שלכם,

  למען הסר ספק הבית המשפחתי מיועד לחברי קיבוץ נצר סרני בלבד וכל שימוש אחר היינו הטעיית הציבור.

  מיותר לציין שכנראה בעקבות הפרסום באתר פנו אלינו מספר גופים ממשלתיים ודרשו הבהרות.

  אודה להוצאת הפרטים שלנו מהאתר במהרה.

  בברכה,
  ליאור שמחה
  מזכיר נצר סרני
  0508885686

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>