מאמרים לפי נושאים

בית אבות – איך עוברים בשלום את הימים הראשונים

בית אבות"חבל שלא עברתי הנה כבר לפני חמש שנים"

שינויים גדולים בחיים תמיד מפחידים אותנו, והמעבר מבית פרטי לבית אבות על אחת כמה וכמה. ה"הודאה" בזקנה, התחושה של חוסר העצמאות המסוים והזדקקות לעזרה – כל אלה הופכים צעד שיכל להיות טבעי לגמרי, משהו שכמעט כולנו היינו עושים בהגיענו לגיל מסוים: עוברים לבית אבות.

כי אחרי שכבר מבצעים את המעבר, ומסתגלים לשהות בבית האבות, פתאום מתגלה לנו עולם חדש, נעים, מהנה, עשיר בתכנים וכזה המציע חברה מגוונת, כך שלא פלא כי קשישים רבים – שכמו מתעוררים פתאום לתחייה אחרי תקופת דעיכה – מצטערים על כך שלא עברו לבית אבות כמה שנים קודם לכן.

לכן ישנה משמעות רבה לימים הראשונים של הקשיש בביתו החדש: הסתגלות מהירה לבית אבות מבטיחה ימים רבים של שמחה וחוויות חיוביות בעתיד.

צעדים נחוצים לפני כניסה לבית אבות

סיור מוקדם בבית האבות – במידה והוא מתאפשר: לפעמים ההכרח לעבור לבית אבות צץ באופן פתאומי כתוצאה ממשבר בריאותי. סיור בבית האבות תורם רבות לקליטה חלקה ולהסתגלות מהירה לבית אבות. סיור שכזה, מעבר לכך שהוא מאפשר לקשיש ולבני משפחתו לקבל החלטה נכונה, איזה בית אבות לבחור, נותן לקשיש תמונה רחבה ומוחשית של חייו החדשים, ועוזר לו לדעת למה לצפות ולמה להתכוונן.

בסיור כזה הקשיש גם רואה את בית האבות באופן בלתי אמצעי, פוגש את אנשי הצוות ויוצר איתם קשר ראשוני, וכמובן טווה קשרים גם עם הקשישים האחרים בבית האבות – אנשים שעומדים להפוך לחברים קרובים שלו. הסיור בבית אבות מקטין במידה ניכרת את חוסר הוודאות – גורם שמפחיד מאוד קשישים, ובעצם את כולנו.

כיצד צריך לפעול הצוות בבית אבות?

בית אבות המנוהל כהלכה מודע לחשיבותם של הימים הראשונים, כך שכל אנשי הצוות מונחים להעניק לדייר החדש אקסטרה חום ותשומת לב: לא רק המנהל והעובדת הסוציאלית, אלא גם המנקים, המטפלים ושאר אנשי הצוות. במקביל הם גם מונחים לדובב את הקשיש, ללמוד על תפיסת עולמו, העדפותיו ורצונותיו כך שניתן יהיה למלא אותם.

דבר חשוב אחר הוא התאמת החדר בבית האבות ככל האפשר לדייר הספציפי. אמנם כל בית אבות בנוי בצורה מסוימת, וכל החדרים מתוכננים באופן סטנדרטי ואחיד, אבל גמישות המאפשרת לקשיש שזה עתה נכנס לבית אבות להזיז מעט את המיטה, וכמובן לתלות תמונות אהובות או לפזר בחדר חפצים היקרים לליבו – כל אלה יקלו עד מאוד את המעבר ויעצימו את תחושת הבית שחשובה מאוד לקליטה מוצלחת בבית אבות.

בית אבות שרווחת הקשישים היא ערך עליון עבורו יקפיד גם לנהל מעקב מדוקדק אחרי מצב רוחו של הקשיש, ולהיות ער לכל ניואנס – כך ניתן יהיה לאתר כל בעיה כשהיא עדיין קטנה וקל לפתור אותה. חשוב לזכור שבמקרים רבים התקופה הראשונה בבית אבות עלולה להיות מלווה במשבר, בעיקר רגשי, ובהתנגדות ותחושת אנטי מצד הקשיש.

השתתפות בפעילויות שמציע הבית אבות

ישנה חשיבות גדולה במיוחד להשתתפות פעילה של הקשיש במגוון החוגים, השיעורים ושאר האפשרויות שמציע בית אבות, כבר מהימים הראשונים. בית אבות שהצוות בו מיומן ידרבן את הקשיש, ברגישות ובמיומנות, לקחת חלק פעיל ובכך ליהנות ממלוא האפשרויות של בית האבות, להרגיש פרודוקטיבי ותוך כדי כך גם לרקום קשרים חברתיים.

בית אבות איכותי ידאג לשמור על קשר רציף עם בני המשפחה של הקשיש, ולעודד אותם להרבות בביקורים ככל האפשר בתקופה הראשונה, החשובה כל-כך להסתגלות. כמובן שגם אחרי שיהיה ברור לכולם שהקשיש מצא חיים חדשים מלאי סיפוק, הוא עדיין ישמח לביקורים רבים של יקיריו.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>