מאמרים לפי נושאים

בית אבות לתשושי נפש – מימון מהמדינה

בית אבות לתשושי נפשאף אחד לא שש להעביר את אמא שלו, אבא, או את הסבא או הסבתא, לבית אבות. כשמדובר בקשישים שדעתם צלולה, וכושר השיפוט שלהם לא נפגם – ההחלטה היא כמובן שלהם, דבר המקל על ההתמודדות של המשפחה עם השינוי הדרמטי בחיי כולם.

אבל ישנם קשישים רבים שבשל דמנציה – כלומר ירידה משמעותית בתפקוד תאי המוח, הבאה לידי ביטוי בקשיי זיכרון הולכים וגדלים, חוסר אוריינטציה בזמן או במרחב, שיפוט שאינו חד ואף לקוי לחלוטין, שינויים תכופים במצבי הרוח ומחשבות מעורפלות וסותרות – כבר אינם מסוגלים להחליט לגבי עתידם.

במקרים אלו המשפחה קרובה היא זו שצריכה לקבל את ההחלטה הכואבת – האם משאירים את הקשיש שכמובן אינו יכול יותר לטפל בעצמו ולדאוג לצרכיו בביתו, או האם משכנים אותו במקום מתאים יותר, בית אבות לתשושי נפש.

גם הבחירה הקשה כקריעת ים סוף הזו אינה כמובן סוף פסוק: אם הקשיש נשאר בביתו, הוא כמובן זקוק להשגחה מתמדת, מסביב לשעון, ואז או שבני המשפחה מתגייסים למלאכה השוחקת והלעיתים בלתי אפשרית, או שמחפשים לו מטפל סיעודי. ואם בוחרים באופציית המטפל, צריך לראיין מועמדים רבים כדי למצוא אחד כזה שיעניק לקשיש את הטיפול המסור לו הוא זקוק, וכמובן לפקח על עבודתו כל הזמן, על-מנת להבטיח את רווחת הקשיש תשוש הנפש.

לעומת כל אלה, בית אבות לתשושי נפש מבטיח לקשיש ולבני משפחתו שקט נפשי. בית אבות לתשושי נפש שאוחז ברישיון מטעם משרד הבריאות מספק מענה המותאם במיוחד לצרכים הייחודיים של קשישים תשושי נפש: השגחה צמודה מסביב לשעון, רופא זמין כל העת, את כל השירותים הנחוצים לו ובהם כביסה, ארוחות המורכבות על-ידי דיאטניות מומחות לתזונה שמתאימה לקשישים.

כמובן שבית אבות לתשושי נפש הוא מקום סגור ומאובטח, כך שאין סכנה שהקשיש, שכאמור סובל מקשיים ניכרים בתפיסת המציאות וביכולת להתמצא במרחב, ילך לאיבוד, ובמקביל אין חשש משודדים, פורצים, נוכלים ושאר פושעים אכזריים שעלולים לנצל את חוסר האונים של הקשיש.

עלות השהות בבית אבות לתשושי נפש – המדינה משתתפת

המדינה נושאת בחלק מהעלות של שהות הקשיש בבית אבות לתשושי נפש. על-מנת לקבל את הסיוע מהמדינה, שכמובן מחויבת לדאוג לרווחת אזרחיה הקשישים שתרמו לה לא מעט רוב חייהם, קודם כל הקשיש צריך להיות מוגדר על-ידי משרד הבריאות כתשוש נפש, כלומר בית אבות לתשושי נפש הוא המקום המתאים לו. את ההגדרה כ"תשוש נפש" מוסמך לקבוע פסיכוגריאטר. בנוסף נדרשים דו"ח סוציאלי מלשכת הרווחה העירונית או מטעם קופת החולים בה חבר הקשיש, ודו"ח תפקודי מטעם רופא המטפל בקשיש.

בשלב הבא בוחנים את הכנסות הקשיש, נכסיו, הנכסים שיש בידי ילדיו ובן או בת זוגו אם יש כאלו. ועדה מיוחדת של משרד הבריאות קובעת האם הקשיש תשוש הנפש זכאי ל"קוד" – שם קוד לזכאותו לחיים בכבוד בבית אבות לתשושי נפש – ואת גובה השתתפות המדינה בתשלום החודשי לבית האבות לתשושי נפש.

חשוב לדעת כי למרות המחויבות של המדינה לאזרחיה הוותיקים, התקצוב לשם השמת קשישים תשושי נפש בבית אבות לתשושי נפש לא תמיד מספיק כדי לסייע לכל מי שנזקק לכך. במקרים רבים ייעוץ מקצועי עשוי לסייע למשפחה להשיג את ה"קוד" המיוחל, וליהנות מהשתתפות משמעותית יותר של המדינה בעלות הלא נמוכה.

למידע על סיוע מהמדינה בשדרוג מחלקות לתשושים, תשושי נפש וסיעודיים

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>