מאמרים לפי נושאים

בית אבות סיעודי – כדי שהורינו יוכלו להזדקן בכבוד

בית אבות סיעודיבתי אבות סיעודיים – המכונים לעיתים גם בתי אבות גריאטריים, או בתי אבות לחולים כרוניים – הם פיתרון ראוי, ולפעמים הכרחי, עבור קשישים שכבר מתקשים לתפקד באופן עצמאי, וזקוקים למסגרת תומכת ומגנה המספקת בנוסף גם חברה וחיים שיש בהם לא מעט כבוד וערך. ישנם בתי אבות סיעודיים פרטיים וישנם בתי אבות סיעודיים ציבוריים.

קשישים וחולים שחייבים סיוע בכל פעולות היומיום, או ברובן המכריע, נחשבים סיעודיים. חלק מהחולים הסיעודיים מרותקים למיטתם, אחרים מתניידים אך ורק בעזרת כסא גלגלים, יש כאלה שכבר אינם שולטים בצרכיהם, ואילו אחרים נעים על הסקאלה שבין צלילות מוחלטת לבין דמנציה (שיטיון) הגורמת להתדרדרות מנטלית וקוגניטיבית שלא מאפשרת לקשיש או לחולה לתפקד כהלכה.

מהו בית אבות סיעודי?

בית אבות סיעודי הוא מקום המעניק לחולים וקשישים סיעודיים פתרון הוליסטי לכל צרכיהם: מקום לינה כמובן, מזון, שירותים רפואיים, שירותי סיעוד, ולא פחות חשוב – חברים שנמצאים במצב דומה, המקלים על ההתמודדות עם הקשיים ומונעים את הבדידות, וגם אירועי תרבות שערכם לא יסולא בפז מבחינת הענקת טעם לחיים.

כיצד בוחרים בית אבות סיעודי?

אם החולה או הקשיש צלול בדעתו חשוב מאוד לשתף אותו בתהליך הבחירה, שהרי גם אם הוא אינו האדם החזק שהיה פעם, עדיין הוא זה שאחראי לחייו. רצוי לבחור בית אבות סיעודי שיהיה בקרבת בני משפחה, שיוכלו לבקר את הקשיש או החולה, ולשמור איתו על קשר חם – דבר חשוב מאוד עבור מי שבעצם העניק לנו חיים והפך אותנו להיות מי שאנחנו.

כדאי מאוד להתאים את סוג בית האבות הסיעודי למצבו של הקשיש או החולה: למשל, מי שנהנה מצלילות יסבול אם ישוכן בחברת כאלה שלקו בדמנציה, ומוטב לדאוג לו לבית אבות סיעודי שלפחות רוב דייריו צלולים גם הם ויוכלו להוות פרטנרים לשיחות.

שיקול חשוב נוסף בבחירת בית אבות סיעודי הוא המראה שלו, ובעיקר האווירה שבו. המעבר מהבית, שבו מן הסתם גרו שנים רבות, קשה מאוד לרוב החולים והקשישים, ומקום שבו שוררת אווירה נעימה וחמימה יקל על ההסתגלות, ויאפשר לחולים ולקשישים הסיעודיים למצוא מעט נחת למרות הקשיים המרובים שאיתם הם מתמודדים. גם רישיון ממשרד הבריאות להפעלת בית אבות סיעודי מוסיף לשקט הנפשי שלנו, ועוזר לנו לדעת שהיקיר שלנו נמצא בידיים טובות, שמשרד הבריאות מפקח עליהן.

בית אבות סיעודי – סיוע מהמדינה

ברחבי הארץ פזורות לשכות בריאות מחוזיות, והן אלה שקובעות את מידת הזכאות של הקשיש או החולה לדיור בבית אבות סיעודי. הפרמטרים הם בריאותיים וכספיים: הלשכה בוחנת קודם כל את מידת המסוגלות של הקשיש או החולה לתפקד באופן עצמאי, על סמך דוחות של הרופא המטפל וכן עובדת סוציאלית.

בהמשך נערכת בדיקת מקפת של מצבו הכלכלי של הקשיש או החולה, וכן של ילדיו – ואז נקבעת מידת ההשתתפות של המדינה בתשלום החודשי לבית האבות הסיעודי וגובה התשלום שמשלם הקשיש או החולה עצמו. ישנה אפשרות גם להגיש ערר על ההחלטה הנ"ל, כשבמקרים מסוימים כדאי להיעזר ביועץ מקצועי המצוי בסבך הבירוקרטיה הרלוונטית, ויכול לחסוך למשפחה זמן רב, סכומי כסף נכבדים ולא מעט כאבי לב.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>