מאמרים לפי נושאים

בתי אבות- מילון מונחים, חלק א

בית אבותאלצהיימר

מחלה המתבטאת בניוון ובמוות של תאי עצב במוח. הלוקים באלצהיימר, שנקראת כך על שם חוקר גרמני בשם אלואיס אלצהיימר שהיה הראשון לתאר את תסמיניה ב-1906, סובלים מפגיעה בזיכרון, מירידה קוגניטיבית, מאובדן ההתמצאות בסביבה, מחוסר יכולת לקיים קשרים חברתיים, מדיכאון ולעיתים גם תוקפנות ובסופו של דבר נעלמות גם היכולות המוטוריות השונות עד שהחולה מסיים את חייו. שכיחות הופעת האלצהיימר עולה עם הגיל, והחולים בה, בדרך כלל, מוצאים עצמם בשלב כלשהו בבית אבות לתשושי נפש.

ביטוח סיעודי

העלייה המתמשכת בתוחלת החיים, לצד הסיכון הגבוה יותר להפוך לקשיש סיעודי, הביא לכך שקופות החולים כמו גם חברות ביטוח רבות מציעות פוליסת ביטוח סיעודי. הפרטים שונים כמובן מפוליסה לפוליסה, אבל העיקרון הוא שתמורת פרמיה, שגובהה תלוי במספר רב של פרמטרים, יקבל האדם סכום כסף קבוע מדי חודש באם הוא יהפוך לסיעודי. סכום שישמש אותו או להעסקת עובד סיעודי אצלו בבית או להשתכנות בבית אבות.

בית אבות

"בית אבות" הוא שם כולל למסגרות מגורים המיועדות לקשישים שמעדיפים, או נאלצים, לגור בחברת בני גילם ולא לבד בבית. ישנם מספר סוגים: דיור מוגן, בית אבות לעצמאיים, בית אבות סיעודי, בית אבות משולב ובית אבות לתשושי נפש.

בית אבות לעצמאיים

מסגרת המיועדת לקשישים המסוגלים לתפקד באופן עצמאי, אבל מעדיפים את חיי החברה המשותפים בבית אבות, ואת הנוחות בחיים במסגרת מסודרת, על פני הישארות בביתם. בית אבות כזה חייב ברישיון ממשרד הרווחה, והוא מציע לקשישים מעבר ללינה ותזונה גם אבטחה, שירותי ניקיון וכביסה, רופאים זמינים ופעילות תרבותית.

בית אבות סיעודי

בית אבות המיועד לחולים סיעודיים, כלומר כאלה שאינם מסוגלים לבצע בכוחות עצמם ובאופן עצמאי את מטלות היומיום כגון אכילה, רחצה, התלבשות וכו', בין אם באופן קבוע, ובין אם באופן זמני אחרי ניתוח, תאונה וכו'. בית אבות סיעודי חייב ברישיון מטעם משרד הבריאות, ובדרך כלל הוא מעניק לדייריו, בנוסף לכל מה שנותן בית אבות לעצמאיים, גם השגחה רפואית צמודה.

בית אבות משולב

בית אבות שבתחומו פועלות מספר מחלקות שונות: אחת לעצמאיים, אחת לסיעודיים, אחת לתשושי נפש וכו'. כל מחלקה חייבת ברישיון בהתאם לסוג הדיירים שבה. מסגרת זו מתאימה במיוחד למקרים שבהם בני זוג הולכים ביחד לבית אבות, אך מצבם הפיזי או המנטלי שונה, וכך הם יכולים לשהות באותו מקום ולקבל כל אחד מענה לצרכים הייחודיים לו, ובנוסף מאפשרת לקשישים שמצבם משתנה להישאר באותה מסגרת מגורים ורק לעבור מחלקה.

בית אבות לתשושי נפש

בית אבות המיועד לקשישים שמצבם הקוגניטיבי נפגם בצורה משמעותית, והם הוגדרו ע"י פסיכוגריאטר כ"תשושי נפש". בית אבות לתשושי נפש חייב ברישיון ממשרד הבריאות, והוא מספק לשוהים בו שירותי סיעוד, סיוע בביצוע כל פעולות היומיום, השגחה מסביב לשעון המונעת מתשושי הנפש לפגוע בעצמם או ללכת לאיבוד, ופעילויות חברתיות ופרא-רפואיות המותאמות במיוחד למצבם.

גמלת סיעוד

החוק המאפשר לקשיש לקבל שירותי סיעוד דרך ביטוח לאומי וזאת אם הוא עונה על מספר קריטריונים: הוא עבר את גיל הפרישה הקבוע בחוק, הוא מתגורר בביתו ולא בבית אבות, הוא אינו מקבל קצבת נכות והכנסתו אינה עולה על ההכנסה הממוצעת במשק, והביטוח הלאומי ערך לו מבחן תפקוד שהוכיח כי אינו מסוגל לבצע את פעולות היומיום בכוחות עצמו. בגמלת הסיעוד משתמשים בעיקר על-מנת לממן חלק משכרם של עובדי סיעוד זרים, המסייעים לקשישים שמעדיפים להישאר בביתם ולא לעבור לבית אבות. גמלת סיעוד מממנת בין 9.75 ל-18 שעות עבודה שבועיות.

גרונטולוגיה

חקר הזקנה על היבטיה השונים: ביולוגיה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה ועוד, אך לא מחלות זקנה, אותן חוקרת הגריאטריה. תחום שצובר פופולאריות רבה, בעיקר בזכות העלייה בתוחלת החיים וההבנה כי זקנים הופכים להיות פלח אוכלוסייה גדול ומשפיע. חוקרים רבים עמלים מצד אחד על ניסיונות למצוא "מעיין נעורים", דרך כזו או אחרת לבטל את ההשפעות השליליות של הזקנה ומצד שני על פתרון המצוקות של הקשישים במסגרת החברה, החוק וההתבוננות אל נפש האדם.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>