מאמרים לפי נושאים

בתי אבות- מילון מונחים, חלק ב

דיור מוגן

כמו בית אבות, גם דיור מוגן הוא מקום מגורים לקשישים שמעדיפים חיי חברה תוססים ומסגרת תומכת על פני היתרונות שבחיים עצמאיים בבית. בניגוד לבית אבות, דיור מוגן מיועד אך ורק לקשישים המסוגלים לתפקד באופן עצמאי לגמרי וברוב המקרים פונה אל הקשישים היותר מבוססים כלכלית ומציע להם דיור בסטנדרטים גבוהים למדי. לצד הפעילויות החברתיות והתרבותיות הענפות, מקפיד הדיור המוגן לספק גם שירותי רופאים ואחיות וכמובן גם אבטחה ברמה גבוהה.

דיור תומך

 אגף בבית דיור מוגן המיועד לקשישים הגרים שם, ושמצבם הפיזי או המנטלי מתדרדר והם הופכים מעצמאיים לחלוטין לתלויים חלקית בסיוע חיצוני בביצוע פעולות היומיום. המסגרת של דיור תומך מאפשרת לקשיש שמצבו פחות טוב מבעבר להמשיך לחיות באותו מקום, ליהנות מאותה חברה אליה התרגל ולא להיאלץ לעבור לבית אבות סיעודי.

דמנציה

קבוצת מחלות, שלרוב פוגעת בקשישים, והמתבטאת בפגיעה קוגניטיבית בעקבות ירידת רמת התפקוד של קליפת המוח. בין הגורמים לדמנציה (שיטיון בעברית) ניתן למנות אלצהיימר, פרקינסון, זיהומים, מחלות לבביות, גידולים ועוד. כשהדמנציה מחריפה, הקשיש לא יכול להישאר לבד אפילו לרגע, ובמקרים רבים הוא ישתכן בבית אבות לתשושי נפש.

מבחן ADL

מבחן ADL (Activities of Daily Living) בודק את יכולתו של הקשיש לנהל חיים עצמאיים, וזאת לפי הפרמטרים הבאים: מעבר מישיבה לשכיבה ולהיפך, התלבשות והתפשטות, רחצה, אכילה ושתייה ונטילת תרופות, הליכה ושליטה על הסוגרים. מבחן ADL משמש את הביטוח הלאומי בבואו לקבוע אילו קשישים יקבלו גמלת סיעוד, ואת משרד הבריאות בבואו לקבוע אילו קשישים זכאים ל"קוד" לצורך מגורים בבית אבות סיעודי.

מבחן מיני מנטל

מבחן הבודק את מצבו הקוגניטיבי של הקשיש. מתבצע על-ידי פסיכיאטר, פסיכוגריאטר או נוירולוג. משמש את משרד הבריאות בבואו לקבוע אילו קשישים זכאים ל"קוד" לצורך מעבר לבית אבות לתשושי נפש. המבחן כולל מטלות פשוטות, למשל, "איזה יום היום", זיהוי עט או חזרה על שלוש מילים והוא בודק את תפקוד הקשיש מבחינת התמצאות בזמן, התמצאות במרחב, זיכרון, יכולת חישוב ושפה.

משכנתא הפוכה

הלוואה מיוחדת לקשישים שנועדה לסייע להם במימון חיים ברמה סבירה, ובעיקר בעת מעבר לדיור מוגן. במשכנתא הפוכה אין החזר חודשי: אם היא מיועדת לסייע למעבר הקשיש לדיור מוגן, בני משפחתו יחזירו את מלוא הסכום לאחר פטירתו של הקשיש. אם היא מיועדת לצרכים השוטפים, החזר מלוא הסכום יתבצע כשהקשיש נפטר או עובר לבית אבות. לשם קבלת משכנתא הפוכה נדרשת ערבות בדמות דירת הקשיש ו/או נכסים אחרים שברשותו, ובהתאם לשווי הדירה נקבע גובה המשכנתא.

סיעודי מורכב

קשיש סיעודי, שבנוסף לסיוע בפעולות היומיום זקוק גם להאכלה באמצעות זונדה וכן לטיפולים רפואיים קבועים, כולל עירויים. קשישים אלה זקוקים לבית אבות שיש בו מחלקה סיעודית מורכבת.

פסיכוגריאטריה

התחום ברפואה שמשלב בין רפואת הנפש לטיפול בכל הקשור לזקנה. רופא פסיכוגריאטר מטפל במצוקות נפשיות אצל קשישים, מוסמך לאבחן מחלות ניוון מוחי (דמנציה) ומספק חוות דעת לצורך קביעת אפוטרופסות במקרה הצורך.

פרקינסון

מחלה הפוגעת במערכת העצבים וגורמת לפגיעה בתנועה, לשרירים נוקשים, לרעד בלתי רצוני ולפגיעה בשווי המשקל. בשלב מתקדם יותר נפגע גם הדיבור. במקרים רבים פרקינסון מוביל גם לדמנציה, ולדיכאון.

קוד

אישור של המדינה לזכאותו של קשיש למיטה בבית אבות סיעודי או בבית אבות לתשושי נפש. הקוד, הניתן על-ידי משרד הבריאות לאחר בחינת מצבו של הקשיש מבחינה בריאותית ופיננסית כמו גם בחינת איתנותה הכלכלית של משפחתו הקרובה, מהווה גם אישור להשתתפות המדינה במימון שהות הקשיש בבית האבות הסיעודי או בבית האבות לתשושי נפש.

קצבת זקנה

ישנן מדינות רבות בעולם המודעות לתרומת הקשישים ולכמה חשוב לאפשר להם קיום בכבוד ונותנות להם קצבת זקנה בהתאם.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>