מאמרים לפי נושאים

מתיחת פנים בעזרת חוטים – הליך הטיפול

הרפואה האסתטית לא רק מחדשת את המראה שלנו אלא גם מתחדשת בעצמה כל הזמן ומשתכללת – ודוגמה מצוינת לכך היא הליך מתיחת פנים בעזרת חוטים. בעמוד זה תוכלו לקרוא מידע מפורט אודות ההליך שמאפשר להצעיר את הפנים במידה משמעותית גם בלי ניתוח, יתרונותיו, למי הוא מתאים, מהן תופעות הלוואי העיקריות שלו וכמה זמן מחזיקות מעמד התוצאות – ולבחון על סמך אינפורמציה מקיפה זו האם גם לכם כדאי לנצל אופציה זו.

כיצד מתבצעת מתיחת פנים בחוטים?

הפעולה המתבצעת במסגרת מתיחת בפנים בחוטים היא החדרתם של חוטים מיוחדים לנקודות שונות ברחבי הפנים – באופן טבעי כאלה שנבחרו בקפידה על-ידי כירורג פלסטי מנוסה ומיומן. החוטים הדקיקים מספקים מענה אפקטיבי להפליא לאחת התופעות העיקריות שגורמות למראה מבוגר: צניחת רקמות עור (עקב התרופפות התמיכה בהן לאורך השנים והשפעתו של כוח המשיכה). החוטים מושכים בחזרה כלפי מעלה את אותן רקמות עור שצנחו, ובכך מונעות את המראה המבוגר והשמוט שמשדר עייפות ואפילו כניעות.

התועלת הכפולה של מתיחה בחוטים

בנוסף לתועלת המידית – כאמור הרמתן של רקמות עור שמוטות – ישנה עוד תועלת של ממש בהליך מתיחת פנים בעזרת חוטים: החדרת אותם חוטים מעודדת את הגוף של המטופלים להגביר את קצב הייצור של שני חלבונים חיוניים שנקראים קולגן ואלסטין. הן הקולגן והן האלסטין מהווים מרכיב חשוב ביצירת תאי עור חדשים, כשהקולגן מקנה להם חוזק ואילו האלסטין מעניק להם גמישות. כתוצאה מייצור הקולגן והאלסטין נוצרות רקמות עור חדשות בעלות מראה מוצק, הדוק, מתוח וקורן – וגם לכך יש כמובן חלק בהצערת הפנים הניכרת לעין.

למי מתאימה מתיחת פנים בעזרת חוטים?

מתיחת פנים עם חוטים מתאימה לכל מי שמרגיש כי יש פער בין התחושות הפנימיות לבין המראה החיצוני, ובפרט הוא חש כי הפנים משדרות עייפות ובמידה מסוימת אפילו ויתור בעוד הנפש נותרה חיונית לחלוטין. חשוב להדגיש כי מראה מבוגר הוא תוצר של מספר תהליכים בלתי נמנעים בעור הפנים, והמתיחה בעזרת החוטים מספקת מענה כאמור רק לאחת העיקריות שבהן, התרופפות הרקמות. על-מנת לנטרל שינויים בלתי מחמיאים אחרים שנוצרו עם הזמן – למשל קמטים או שקעים – ישנם הליכים אחרים במסגרת הרפואה האסתטית (פיסול פנים, זריקות בוטוקס, הזרקת חומצה היאלרונית, שומן עצמי ועוד).

עוד קהל יעד רלוונטי במיוחד למתיחות פנים בחוטים הוא כל מי שרוצה ליהנות מהיתרונות של הצערת פנים אבל חושש מניתוח או שאינו יכול לעבור הליך כירורגי עקב נסיבות רפואיות כאלה ואחרות. בנוסף ישנם מטופלים רבים ומטופלות רבות בגילאים צעירים יחסית שאינם זקוקים לניתוח מתיחת פנים אבל רוצים להקדים תרופה למכה – והחוטים הדקיקים והנמסים מעצמם מספקים לכך מענה.

תופעות לוואי והחלמה בעקבות מתיחת פנים עם חוטים

היתרון המשמעותי ביותר של מתיחת פנים בחוטים על פני ניתוח המתיחה הוא תופעות הלוואי המועטות יותר וההחלמה המהירה והקלה יותר.

תופעות הלוואי העיקריות האפשריות הן נפיחות (שנמשכת מספר ימים ומתפוגגת בהדרגה מעצמה), דימום תת עורי שבא לידי ביטוי בכתמים כחלחלים (שהופכים לצהובים ונעלמים גם הם תוך מספר ימים), ירידה בתחושה באזורים מסוימים בפנים (תופעת לוואי שעשויה להימשך גם מספר שבועות) וכן עיוות בזווית הפה (עיוות קל שנעלם תוך מספר שעות עד ימים).

החוטים כאמור נמסים מעצמם, ותוך כשבוע ניתן לחזור לעבודה (אך יש להימנע ממאמצים גופניים במשך כחודש נוסף). התוצאות באות לידי ביטוי תוך מספר שבועות עד 3-4 חודשים.

כמה זמן מחזיקות מעמד תוצאות מתיחה עם חוטים?

תוצאות מתיחת פנים בחוטים מחזיקות מעמד במרבית המקרים שנתיים-שלוש, וגם לאחר מכן עדיין הפנים ייראו צעירות יותר בהשוואה למצב שבו לא בוצע ההליך המתקדם. מומלץ לשמור על אורח חיים בריא על-מנת לשמר את הישגי המתיחה זמן רב ככל האפשר.

ציוד רפואי לבתי אבות

בתי אבות הינם מוסדות בהם מתגוררת אוכלוסיה בגיל  הזהב, ומשום כך, הם חייבים להיות מותאמים לאורח חייהם.  אוכלוסייה זאת זקוקה לציוד רפואי מיוחד שנועד לצרכיהם ולטיפול בהם. הנהלת בתי האבות דואגת, אם כן, שציוד חשוב, נדרש ומגוון יעמוד לרשות הצוות המטפל ולרווחת הדיירים. ניתן להבחין בציוד מגוון שנועד למשימות ולמטרות שונות. חלקו לטיפול, אחר לתנועה והעברה, כזה שנועד לישיבה ושכיבה, לשיקום וכדומה. בבתי אבות רבים ניתן למצוא מחלקות שנועדו למגורים של מבוגרים עצמאיים, מחלקות שנועדו לתשושי נפש ולזקנים אשר יש צורך בהשגחה רפואית עליהם. קיים ציוד שמתאים למחלקה ספציפית ואחר שיש צורך בו בכל  המחלקות גם יחד.

מיטות סיעודיות – מיטות שנועדו לדיירים אשר נזקקים להשגחה וחלקן כולל גם מזרנים מיוחדים למניעת פצעי לחץ. קיים מגוון של מיטות ולחלקן יש לוחות פיקוד ומנגנוני הפעלה חשמליים. כולן בעלי מקדמי בטיחות גבוהים וכוללים, בין  היתר, מעקות עולים ויורדים משני הצדדים. ניתן למצוא מיטות יפות שעשויות מעץ שהינו חומר חם ונעים ואף יפה למראה.

מזרנים וכריות לתמיכה טיפולית ופצעי לחץ -  נועדו לטיפול במבוגרים שסובלים מפצעי לחץ, או למבוגרים שנמצאים בדרגת סיכון גבוהה לפיתוח פצעי לחץ.   ניתן למצוא מזרנים סטאטיים ודינאמיים, וכן כריות ישיבה. המזרונים  הסטאטיים והכריות עשויים מפולימר מוקצף שהינו בעל תכונות שמסוגלות לפזר לחץ בצורה מיטבית.

מתקני העמדה והולכה שונים – מתקנים אלו נועדו לסייע להעברת מבוגרים סיעודיים ואחרים. מתאימים בעיקר לבתי אבות אשר גם מספקים טיפולים שונים לדיירים.

מכשירי דיאגנוסטיקה- מדי לחץ דם, מדי חום ואוטוסקופים שמגיעים בנפרד או ביחידות שכוללות את כולם בסט אחד.

מכשור רפואי שנדרש לצורך פעילות רפואית שוטפת – משקלים, מדי אורך וכדומה.

אמבטיות טיפוליות – מעוגלות עם מערכות רחצה המותאמות לסביבה טיפולית. מיועדות למטופלים ברמת נידות משתנה.

מערכות רחצה – מערכות מרווחות שמאפשרות רחצה בצורה בטיחותית.

כיסאות רחצה – כסאות ארגונומיים שנועדו לרחצת מבוגרים ומוגבלים בישיבה. מאפשרים רחצה ועשיית צרכים ברמת בטיחות גבוהה. מסייעים לצוות הרפואי לביצוע טיפולים תוך כדי  שמירה על כבוד המטופל.

ציוד פיזיותרפיה – לבתי אבות שמסייעים לשיקום  הדיירים לאחר חבלות, תאונות וטראומות. ניתן למצוא מכשירי טנס, אביזרי ואמצעי תרגול דוגמת: גומיות, מזרנים, כריות שיווי משקל ועוד.

ציוד לשיקום אקטיבי – מכשירי תרגול שונים שנועדו לשיקום ולאימון  המשתמשים, ובכלל זה, מכשירים  לתרגילים אירוביים דוגמת: הליכונים רפואיים, מכשירי קרוס טריינר, אופני כושר ועוד. וכן, מכשירי כוח לאימון וחיזוק שרירי גוף שונים.

מכשירי שיווי משקל ויציבה – כריות, מסלולי הליכה, חצאי כדור לתרגול יציבה ועוד.

בתי אבות מתחרים ביניהם על פלח השוק  הנרחב של הקשישים, ומשום כך, חייבים להיות אטרקטיביים ולהציע מגוון שירותים. ציוד רפואי הוא חלק חשוב והכרחי בשירותים המוענקים לקשישים, ומשום כך, יש צורך לקבל מכשור רפואי איכותי שמסופק על ידי משווקים בעלי מוניטין.

הרמת גבות אצל ד"ר דב קליין

הרמת גבות אמנם אינה הניתוח הפלסטי הפופולרי ביותר והמדובר ביותר – הגדלות חזה, מתיחות פנים, ניתוחי אף ושאיבות שומן מושכים תשומת לב רבה יותר – אולם גם כך ישנם לא מעט בני אדם שיוצאים נשכרים מהליך כירורגי זה.

נכון, אפשר להרים גבה לנוכח הצורך בניתוח הרמת גבות, אולם מי שרואה תמונות של לפני ואחרי הניתוח הפלסטי היחסית פשוט הזה מבין שבמקרים מסוימים בהחלט מדובר בשינוי של ממש, מה גם שאזור העיניים כולו מהווה מרכיב מרכזי בפנים שלנו ועל כן גם בחזות החיצונית הכללית שלנו וברושם שאנחנו משדרים אל העולם. בפרט מומלצת האופציה של הרמת הגבות למבוגרים שסובלים ממראה כבוי משהו עקב צניחת הגבות ומעבר הניתוח עשוי להעניק להם חזות צעירה יותר וחיונית יותר. ד"ר דב קליין, אחד הפלסטיקאים המובילים בישראל, אמון גם על ההליך הכירורגי הזה וצבר ניסיון נרחב בכל הקשור להרמות גבות.

חשיבות האבחון

הבסיס לכל ניתוח פלסטי שמבצע ד"ר דב קליין, ובכלל זה הרמת גבות, הוא האבחון המדויק שעל פיו הוא מחליט האם אכן כדאי לעבור את ההליך הכירורגי, ואם כן – איך לבצע בדיוק את הניתוח.

במקרה של הגבות ניתן לבצע אבחון בסיסי ופשוט גם בבית, עוד לפני ההגעה למרפאה: יש להשוות את החלק המדיאלי של כל גבה לחלק הלטרלי (החלק המדיאלי הוא זה שקרוב לאף ואילו הלטרלי הוא זה החיצוני הקרוב לאוזן). אם החלק הלטרלי נמוך יותר מזה המדיאלי יש מקום לשקול את הניתוח ובכל מקרה כדאי להגיע למרפאה של ד"ר דב קליין לאבחון מעמיק יותר וקבלת ייעוץ יקר ערך.

הניתוח

ניתוח הרמת גבות מבוסס על חתך זעיר מאחורי האוזן (לכוון מעלה). דרך החתך מסיר ד"ר דב קליין רקמות מיותרות ועודפי עור, ואז מייצב את הגבה בהתאם למבנה הפנים של המנותח/ת ובגובה האופטימלי שמקנה את המראה החיוני ביותר והטבעי ביותר.

כדאי לציין כי הליך כירורגי זה אינו משפיע על מצב העפעפיים (לשם כך ישנו ניתוח המתמקד באיבר זה) וגם לא מטשטש קמטים במצח או בצידי העיניים – אלא משנה אך ורק את מראה הגבות (ודרכן כמובן את כל ההבעה והפנים באופן כללי)

ההתאוששות והחלמה

הרמת גבות הוא אחד הניתוחים הפלסטיים הפשוטים יחסית, אולם גם כך נדרשת כמובן תשומת לב להתאוששות ולהחלמה.

ברוב המקרים בשעות הראשונות אחרי הניתוח מרגישים המנותחים מתח באזור העיניים. בחלק מהמקרים העיניים עצמן צורבות ואם כך הדבר ניתן להקל על הכאב באמצעות טיפות.

תופעת לוואי אפשרית אחרת היא נפיחות סביב האזור המנותח – ברוב המקרים היא נעלמת מעצמה, ואם הנפיחות אינה מתפוגג יש לפנות לד"ר דב קליין ולצוותו.

המלצה נוספת היא להניח על האזור המנותח קומפרסים קרים לאורך 24 השעות הראשונות שלאחר הרמת הגבות. לאחר יממה כבר ניתן לשטוף פנים וגם להתקלח. חזרה מלאה לשגרה מתרחשת תוך מספר ימים.

בית אבות ותזונה בגיל השלישי

תזונה נכונה היא אחד המרכיבים החשובים ביותר עבור בריאות מיטבית בכל גיל, ובפרט בגיל השלישי שבו הגוף כבר פחות חסון מבעבר. גם בבתי אבות חשוב מאוד כמובן לשמור על תזונה שמתאימה לקשישים באופן כללי וכמו כן מותאמת ספציפית לכל דייר ודייר בהתאם למבנה גופו, מצבו הפיזי והעדפותיו – למעשה ההתנהלות של בתי האבות מבחינת בניית התפריט צריכה להיות אחד השיקולים המרכזיים בבחירה ביניהם.

השינויים הטבעיים המובילים לצריכת קלוריות נמוכה יותר

עם השנים חלים אצלנו בגוף ובשגרת היומיום שינויים המובילים באופן טבעי במקרים רבים לצריכת קלוריות נמוכה יותר: ראשית, חוש הטעם וחוש הריח, כמו החושים האחרים, מאבדים חלק מהיכולות שלהם כך שהאוכל פחות מפתה. שנית, קשה יותר ללעוס (בין אם בשל בעיות שיניים ובין אם בשל ירידה בהפרשת הרוק בחלל הפה). בנוסף, קשישים רבים סובלים מרמה כזו או אחרת של דיכאון או תחושת אי נחיצות ואי חיוניות, דבר שגם הוא פוגע בתיאבון. שינויים המתרחשים במערכת העיכול יוצרים לעתים הפרעות שונות שגם הן מובילות לאכילה מועטה יותר ובנוסף מקשים על הגוף לספוג את החומרים החשובים לו. על כל אלה יש להוסיף קשיים קוגניטיביים וטכניים (שרלוונטיים כמובן למי שגר בגפו ולא זוכה לסיוע צמוד מבני משפחתו, ולא למי שעבר להתגורר במסגרת בית אבות שם דואגים להכין עבורו אוכל).

הסכנות

האכילה הפחותה והצריכה הקלורית הנמוכה יותר אינן בעייתיות לכשעצמן, שהרי בגיל מבוגר אנחנו זקוקים לפחות קלוריות ואוכל, אולם אחת התוצאות האפשריות של תזונה כזו היא מיעוט ויטמינים ומינרלים. בפרט נוטים קשישים רבים לסבול מרמות נמוכות של ויטמין D, ויטמין B12 וכן ברזל.

סכנה נוספת היא מיעוט נוזלים בגוף – שעלולות להיות לה השלכות רחבות מאוד, החל מעצירות, דרך אפקטיביות לקויה של תרופות אותן לוקח הקשיש וכלה בהחמרת מחלות לב וכליות.

הפתרונות

בית אבות, כאמור, מנטרל חלק מהבעיות המובילות לתזונה לא מספקת – הוא חוסך מבני הגיל השלישי את הטרחה הכרוכה בהכנת אוכל (קניות, בישולים, נקיונות וכו') וכן, לפחות ברוב המקרים, משפר באופן כללי את מצב הרוח שלהם (בעיקר בזכות הפגת הבדידות) כך שיש להם יותר תיאבון.

גם האכילה בצוותא מפחיתה את הסיכון לחוסר תיאבון והסתפקות במועט מדי, כך שבסך הכל מצבם של הקשישים החיים בבתי אבות מבחינה תזונתית טוב יותר, אבל בנוסף יש לדאוג לתפריט מזין היטב ולהתאמה ספציפית לכל קשיש וקשיש.

תפריט בהתאמה אישית

הצורך בהתאמה אישית של התפריט מתעצם לנוכח מחלות שונות וטיפולים תרופתיים: כך למשל חולי סוכרת חייבים תפריט שימנע החמרה של מחלה זו, ומאחר שעלולות להיווצר התנגשויות בין תרופות לבין מזונות שונים חשוב לתת גם על כך את הדעת.

באופן כללי חשוב לבחור בית אבות שמושם בו דגש על נושא התזונה, ובפרט מספק למי שחי בו ירקות, פירות, ויטמינים ומינרלים נחוצים וכן מקפיד על שתייה בכמות נאותה.

מניעת מחלות עור בגיל השלישי

אחד האתגרים העומדים בפני דיירים רבים בבית אבות הוא שמירה על עורם נקי ומתוח, במיוחד לאור העובדה כי במקום בו הינם שוכנים נמצאים דיירים רבים והרבה אנשים חולפים ממקום למקום. לכן חשוב במיוחד שנדע להשתמש בצורה נכונה במוצרי ההיגיינה.

זה אינו סוד כי שימוש נכון ובאופן קבוע יד ביכולתו למנוע מחלות עור שונות אשר מתפרצות בגילאים שונים ובדרגות חומרה שונות. מחלות אלו, אשר חלקן נכללות בין המחלות הנפוצות והמורכבות ביותר לטיפול והליך הטיפול בהם הוא ארוך ומתמשך, יכלו בקלות להימנע אלו הייתה הקפדה על כללי השמירה על ההיגיינה. ישנם מספר כללים לשמירה על היגיינה נכונה שתמנע את אותם מחלות ויתרה מכך, אף תשמור על העור שלכם מתוח גם לעת זקנה.

שימוש נכון בסבונים  

 הכלל הראשון והחשוב ביותר שיש לשמור עליו הוא המידתיות שיש לעשות בכל מוצרי ההיגיינה השונים שיש בשוק. שימוש מוגזם בסבון לדוגמא, פוגע בשכבות העור העליונות ומשאיר אותו חשוף למחלות עור. אז אם אתם לא הולכים לנתח מישהו בזמן הקרוב, אין שום סיבה שתשפשפו ותסבנו את הידיים שלכם למעלה מ- 2 דקות… לא משנה במה נגעתם. זכרו ששימוש מוגזם גורר אחריו בדיוק את הפעולה ההפוכה. כיום ניתן למצוא בכל סופר או חנות כלי בית או טמבוריה,  דיספנסר או מתקן אלקטרוני לסבון שמודד את כמות הסבון הנכונה – כך אתם גם שומרים על הידיים וגם חוסכים בסבון.

חשיבות ההיגיינה לעור הפנים

פעולה שנעשית עליו צריכה להיעשות בעדינות ובצורה מדודה – שכן הוא רגיש מאוד. לעור הפנים כמה שכבות, כאשר הרקמה החיצונית הקרויה אפידרמיס היא השכבה החשובה ביותר שכן היא השכבה אשר מגנה על העור מפני כל הפגעים השונים. מתחת לאפידרמיס נמצאת שכבת הדרמיס אשר כולל את כלי הדם השונים וגם את הבלוטות השונות, המפרישות חומרים להגנת העור, כגון בלוטת החלב שמפרישה חומר אל שכבת האפידרמיס ובכך למעשה מונעת ממנה להתייבש ובדרך זו מגנה על העור מפני נזקי מזג האוויר השונים.

בכדי לשמור על עור הפנים בצורה הטובה ביותר, מומלץ לנקות אותו כפעמיים ביום – בפעם הראשונה היא לאחר השינה וזאת בכדי לנקות שומנים אשר הופרשו מבלוטות החלב. הפעם השנייה היא לפני השינה,  שכן במהלך היום מצטברים על עור הפנים שכבות של לכלוך ופיח מהאוויר – לכלוך שבשילוב עם שכבות השומן טבעיות שמופרשות יכול לגרום למחלות זיהומיות ולסתימה של נקבוביות העור.

לכן, חשוב לשמור על רוטינה קבועה ועל איזון של היגיינת הפנים ושל שמירה על העור. יש לזכור שעור הפנים רגיש מאוד ולכן יש לנסות לשמור אותו נקי ככל האפשר.

מה בשום אופן אסור לעשות?

 ראשית חשוב לנסות להימנע משימוש בתכשירים עם חומרים כימיים שלרוב פעולתם הינה אגרסיבית. נסו להתחיל להשתמש בחומרים טבעיים, שאולי מחירם טיפה יותר יקר, אך בטווח הארוך הם יעילים יותר.

כמו כן, מומלץ להימנע ממוצרים לניקוי הפנים המכילים ריכוז גבוה של אלכוהול מכיוון שאלו מייבשים את העור. בנוסף, חשוב להימנע משפשוף אגרסיבי של העור ולנסות להימנע בו בידיים ובמגבות משומשות –  יש לשים לב לשטיפת הידיים וחיטוי הולם בטרם תגעו בעור הפנים הרגיש.

אם תקפידו ותשמרו על שיגרת טיפוח ועל שימוש במוצרי היגיינה נכונים, אתם תשאירו את עורכם נקי, קורן ובריא.

היום חיתולים למבוגרים נותנים מענה מעולה

מה הייתה התגובה הראשונה שלכם, כאשר גיליתם טיפות של שתן שדלפו משלפוחית השתן שלכם? יש אנשים שבתחילה נמצאים קצת במצב של הכחשה, יש כאלה שנכנסים ללחץ, ויש אנשים שמבינים שלפני הכל – עליהם למצוא פתרון טוב על מנת להמשיך כרגיל בחייהם. אם אתם משתייכים לקבוצה השלישית ברצוננו לברך אתכם, על כך שאתם מוכנים לקחת את המצב בידיים, ולא מוכנים להיקלע לסיטואציה שבסופו של דבר היא לא איומה כפי שהיא מוצגת לעתים. עם זאת, אנחנו מבינים שלעתים קרובות, גם אם אתם אנשים נחושים במיוחד, אתם חשים קשיים מסוימים שמתעוררים. לכן אנחנו רוצים לעזור לכם, עם כמה טיפים טובים שיעזרו לכם, ופתרונות טובים, כאשר החיתולים למבוגרים הם כמובן אחד מהפתרונות הבולטים ביותר.

Continue reading

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים

בתי אבות סיעודייםבתי אבות סיעודיים רבים ממוקמים בשטחי קיבוצים, ומציעים לקשישים סיעודיים איכות חיים יוצאת דופן ולבני משפחותיהם אפשרות לשלב ביקורים אצל יקיריהם עם טיולים בחיק הטבע.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים הם קטנים יחסית, ומשרים אווירה אינטימית, כמעט ביתית, שהיא סיבה מצוינת נוספת לחיות בהם. בנוסף, הם נהנים מסביבה תומכת של הקיבוץ ובניו, וכמובן שכמו כל בתי האבות הסיעודיים הם מספקים לשוהים בהם את כל השירותים הרפואיים להם הם נזקקים, ארוחות מזינות ובריאות, פעילות פנאי מגוונת המותאמת למצבם הבריאותי של הדיירים, והרבה חום ויחס אכפתי ואנושי.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים אינם תופעה חדשה. הם החלו לצוץ בשלהי המאה העשרים, כשאוכלוסיית הקיבוצים החלה להזדקן. האנשים שבנו את המדינה, הפכו לסבים ולסבתות, והיו כאלה שכבר לא יכלו לדאוג לעצמם ולהתנהל באופן עצמאי. על מנת לאפשר להם להישאר במסגרת הקיבוץ, ובמסגרת הקהילה שבתוכה חיו כל חייהם, הוקמו בקיבוצים רבים בתי אבות סיעודיים, צנועים וקטנים עם מעט מאוד מיטות יחסית וכך יכלו הקשישים הסיעודיים שבין הקיבוצניקים להזדקן בכבוד ובנחת בלי לשנות באופן דרסטי מדי את חייהם.

Continue reading

האם תשושי נפש מרגישים?

תשושי נפשכן. בהחלט: תשושי נפש אולי לא מסוגלים לבטא בקול רם את שהם מרגישים, ובמקרים רבים לא ניתן לזהות דרך הבעות פניהם אם הם כועסים, שבעי רצון, דואגים, נהנים, מקנאים או אוהבים, אבל מחקרים רבים הוכיחו באופן חד משמעי כי גם תשושי נפש מרגישים.

למחקרים אלה השפעה משמעותית על האופן שבו תשושי נפש מטופלים במסגרות השונות, ובכלל, על היחס אל אותם קשישים שעקב דמנציה במצב מתקדם הפכו מעצמאיים לתשושי נפש.
דמנציה היא שם כולל לקבוצת מחלות שהמאפיין העיקרי שלהן הוא ירידה הדרגתית, הולכת ומחמירה, בתפקודי קליפת המוח של האדם (לרוב קשיש) וכתוצאה מכך אובדן יכולות קוגניטיביות ומנטליות. בנוסף לפגיעה בחשיבה, בקשב ובזיכרון סובלים חולי הדמנציה גם מאובדן התמצאות בזמן ובמרחב, וגם ממגוון קשיים רגשיים שהם תוצר לוואי של ההבנה כי היכולות המוחיות שאבדו לא יחזרו עוד, אלא להיפך, המצב רק ילך ויחמיר שכן לדמנציה, נכון לשנת 2011, אין מרפא ומי שלקו בה יהפכו במוקדם או במאוחר לתשושי נפש.

Continue reading

בית אבות סיעודי לעומת מטפל זר

בית אבות סיעודיקשישים רבים אינם מסוגלים יותר לדאוג לכל צרכיהם, אפילו לא לאלה היומיומיים. במקרה שכזה, על הקשיש לבחור בין בית אבות סיעודי לבין מטפל זר. בחירה לא פשוטה שכרוכים בה לבטים סבוכים ושיקולים לא מעטים.
על פי החוק, ההגדרה "קשיש סיעודי" מתייחסת לקשיש שאינו מסוגל לבצע לפחות 3 מתוך 6 הפעילויות היומיומיות הבאות: לעבור משכיבה לעמידה ולהיפך, ללבוש בגדים ולפשוט אותם, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים, להתרחץ ולהתנייד. המבחן שבודק את יכולתו של הקשיש לבצע את המטלות הנ"ל נקרא מבחן ADL, והוא מבוצע על ידי אנשי הביטוח הלאומי (אחות או רופא מטעמם), ומשמש בין השאר על מנת לקבוע זכאות למיטה בבית אבות סיעודי, או לחילופין זכאות להעסקת עובד זר סיעודי.
על מנת להעסיק עובד זר בתחום הסיעוד חובה לקבל קודם כל רישיון לכך. את המטפל הסיעודי ניתן לגייס רק דרך חברות כוח אדם מוסמכות בתחום. על מנת לעבור לבית אבות סיעודי צריך גם כן קודם כל לעבור מבחן ADL, ואם הקשיש ובני משפחתו מעוניינים בסיוע מהמדינה במימון השהות בבית אבות סיעודי, עליהם לפנות ללשכת הבריאות המחוזית בבקשה לקבל "קוד" (כך נקרא האישור לקבלת הסיוע במימון).

Continue reading

מחפשים חיי חברה תוססים וסיבה לחיות? בית אבות הוא התשובה

בית אבותבית אבות גם מאפשר לקשישים להשתתף בחוגים שונים ולמשל לרכוש מיומנויות מחשב רבות תועלת. באחד הכינוסים האחרונים של האגודה הישראלית לגרונטולוגיה דווח כי יותר ממחצית בני ה-60 פלוס משתמשים במחשב, שימוש בדואר אלקטרוני הפך זה מכבר לנחלת בני גיל הזהב ו-15% מהקשישים מסתובבים גם בפייסבוק.

יתרון משמעותי נוסף של בית אבות הוא כזה שבדרך כלל מעדיפים להצניע אותו: סקס. סקר אמריקאי רחב היקף גילה כי גם בגיל 60 ושבעים ושמונים יש חיי מין פעילים ותיאבון רב לכך, לא פחות מבני השלושים. על פי הסקר 75% מבני 57-64 נהנים מיחסי מין פעמיים עד שלוש בשבוע, וגם בגיל 75-85 מקיימים יחסים שלוש פעמים בחודש בממוצע. כמובן שישנם קשיים פיזיים בקיום חיי מין פעילים, אבל המשתתפים בסקר לא התביישו להודות ואולי אף התגאו בכך שהם נעזרים בתרופות דוגמת ויאגרה.

בית אבות הוא בעצם גם "שוק" פנויים-פנויות תוסס ורב אפשרויות, במיוחד לאלמנים ואלמנות, גרושים וגרושות ופרודים, שהם אוכלוסיות החשופות יותר לדיכאון מאשר קשישים הנהנים מזוגיות טובה. אלה יכולים למצוא בבית האבות זוגיות חדשה, ארוכת טווח או קצרת טווח, הכל בהתאם לרצונותיהם של שני הצדדים וליהנות לא רק מחיי מין מענגים אלא בכלל מתחושת רווחה וחיוך תמידי על הפנים.